Newsletter Garść Wartości #5

Zmaterializowana wersja newslettera 😁 Zapraszam na szybki przegląd.

Wykrywanie ataków na serwery pocztowe Microsoft Exchange – by DKWOC

Miło mi donieść, że DKWOC razem z MS’ami wykrył sposób jakim adwersarze 🇷🇺 atakują serwery Exchange. Koniecznie zbadaj temat jeśli korzystasz z Exchange’a w firmie.

Hakerzy, pociągi… czyli afera z (nieuczciwym?) oprogramowaniem

Firma Newag, producent pociągów, podejrzewana jest o nieuczciwe zagrywki. Paru członków Dragon Sector’a przeanalizowało oprogramowanie w pociągach i wygląda na to że… pociągi były celowo unieruchamiane po spełnieniu określonych warunków (np. lokalizacja, data). Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Lepiej serwisować pociągi u producenta, a nie u konkurencji. Firma oczywiście dementuje sprawę, ale osobiście bardziej wierzę specjalistom z Dragon Sectora. Temat analizy prezentowali na konferencji OhMyHack

Open source wersje Hashicorp Terraform i Vault

Community opensource ma swoje zdanie. Jak coś im nie pasuje to… robią forka. OpenTofu to fork Terraforma. OpenBao to będzie fork Vaulta (póki co jest tylko branch development)

Polski otwarty wielki model językowy (PLLuM)

Powstało konsorcjum sześciu polskich jednostek naukowych. Celem jest utworzenie pierwszego polskojęzycznego otwartego LLM, w tym polskojęzyczny inteligentny asystent. Brzmi świetnie. Może ktoś pokusi się o wsparcie LLM’em administracji i biurokracji… 😅. W biznesie na pewno firmy z tego skorzystają.

Newsletter

Zapisz się na newsletter, jeśli nie chcesz ominąć kolejnego wydania Garść Wartości 😁

2 komentarze do “Newsletter Garść Wartości #5”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *